Temat 11.: Pieszy poruszający się po drodze poza terenem zabudowanym po zmroku

Cel: Poznanie zasad poruszania się po zmroku poza terenem zabudowanym.

Na szczególnie niebezpieczeństwo pieszy poruszający się po drodze poza terenem zabudowanym jest narażony po zmroku. Wówczas kierowca może go nie zauważyć. Wielu pieszych nie zdaje sobie sprawy, iż światła reflektorów samochodowych nie zawsze dobrze oświetlą człowieka, który jest ubrany zwłaszcza w ciemny ubiór. A jeśli z naprzeciwka jedzie inny pojazd, i nawet jeśli ma dobrze ustawione światła, to pieszy na skraju jezdni po prostu "zaciera" się w poświacie reflektorów.
Dlatego w celu poprawy bezpieczeństwa wprowadzono obowiązek posiadania przez pieszych poruszających po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym używania elementów odblaskowych. Nocą pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierowcę z odległości około 40 metrów. Natomiast jeśli ma na sobie elementy odblaskowe staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów.
W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Przepis o odblaskach nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdami.