DZIĘKUJEMY ZA PRZEKAZANIE 1% PODATKU NA NASZĄ DZIAŁALNOŚĆ!
STOWARZYSZENIE NA RZECZ BEZPIECZEŃSTWA DZIECI I MŁODZIEŻY
Wtorek,  14 lipca 2020 r.   Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
Historia aktualności
I półrocze 2006
II półrocze 2006
I półrocze 2007
II półrocze 2007
I półrocze 2008
II półrocze 2008
I półrocze 2009
II półrocze 2009
II pólrocze 2010
I półrocze 2011
II półrocze 2011
I półrocze 2012
II półrocze 2012
I półrocze 2013
II półrocze 2013
I półrocze 2014
II półrocze 2014
I półrocze 2015
II półrocze 2015
I półrocze 2016
II półrocze 2016
I półrocze 2017
II półrocze 2017
I półrocze 2018
II półrocze 2018
I półrocze 2019
II półrocze 2019
Przekaż 1% naszej organizacji

Rozliczenie PIT realizowane jest w ramach projektu PITax.pl dla OPP" przy współpracy z IWOPI półrocze 2014

17 styczeń 2014 - Odszedł od nas Tadeusz Myśliwiec
Z prawdziwym smutkiem zawiadamiamy, że odszedł od nas
 
Pan Tadeusz Myśliwiec
 
wielki nauczyciel, wzór pedagoga, wychowawca wielu pokoleń młodzieży, niezastąpiony kolega, współzałożyciel naszego Stowarzyszenia, wieloletni Sekretarz Zarządu.
Pozostanie na zawsze w naszej pamięci.
 
Zarząd i członkowie Stowarzyszenia

22 styczeń 2014 - Pojawił się nowy zmieniony regulamin OTBwRD
Już przyzwyczailiśmy się do tego, że na początku każdego roku PZM jako organizator OTBwRD wprowadza zmiany w treści regulaminu. To dobrze i źle. Dobrze, bo jest możliwe, że przy tych zmianach uda się wprowadzić zmiany pozytywne i oczekiwane od wielu lat przez nauczycieli. Przypomnę, że wady (błędy) turnieju znane są od wielu lat. Od jedenastu lat są one zdiagnozowane i znane działaczom PZM w Warszawie. Źle, bo przy okazji „twórczego” działania przy regulaminie osób mających niewielki kontakt z nauczycielami i działających bez konsultacji z nauczycielami, wprowadza się wydumane zapisy bez przebadania potrzeb.
Niestety w tym roku pojawił się w regulaminie dla szkół podstawowych zapis o zmianie składu drużyn. Dotychczas drużyna składała się z trzech uczniów, teraz ma składać się z czterech i co istotne – w składzie mają być dwaj chłopcy i dwie dziewczynki.
Skąd taka decyzja – nie wiadomo. O przyczynach takiej zmiany organizator nie informuje.  CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ

30 styczeń 2014 - Lubuski Kurator Oświaty czeka na Twój list w sprawie turnieju
Ważą się losy jakości OTBwRD w naszym województwie. Kilka dni temu prosiliśmy wszystkich nauczycieli o przesłanie listów do Pani Kurator w sprawie zadbania o jakość przy realizacji BRD w szkołach. Z analizy listów, które nadeszły wynika, że jeszcze nie wszyscy nauczyciele włączyli się do tej akcji. To bardzo ważna sprawa, wymaga także Twojego wsparcia. Sprawdź, czy informacja na pewno dotarła do Twoich znajomych kolegów nauczycieli, czy oni już wsparli akcję.

16 luty 2014 - Wszystkie szkoły przygotowują bezpiecznych rowerzystów – V edycja
Zdecydowaliśmy o wyborze szkół do realizacji projektu. Tym razem są to szkoły w Białkowie i Żaganiu – nr 3. Czy warto wziąć udział w projekcie? Zapytajcie nauczycieli, którzy z udziału w projekcie skorzystali, a teraz chcą ponownie wziąć udział. Dzięki tym działaniom już wiemy, że w Białkowie powstanie miasteczko ruchu drogowego, dla wielu szkół marzenie nie do zrealizowania. Będzie to jedyne miasteczko w okolicy, jedyne w powiecie słubickim. Już w maju – czerwcu kolejne edycja projektu, do której niedługo zaprosimy.

22 luty 2014 - Pani Kurator zdecydowała o zmianach w organizacji OTBwRD w województwie
Informujemy wszystkich nauczycieli zajmujących się w szkołach podstawowych organizacją OTBwRD, że od tego roku szkolnego na terenie naszego województwa będzie obowiązywała organizacja turnieju zgodna ze wskazaniami określonymi w protestach skierowanych do Lubuskiego Kuratora Oświaty. Protest nauczycieli okazał się bardzo skuteczny. Tą drogą pragniemy podziękować wszystkim nauczycielom, którzy wyrazili w tej sprawie swoje zdanie i przekazali je do LKO. To dzięki Waszym argumentom została podjęta decyzja o przyjęciu zasad odpowiednich dla oświaty. Szczegóły organizacji pojawią się w najbliższych dniach na stronie internetowej KO. Jak tylko będzie to możliwe na pewno zamieścimy tę informację także na naszej stronie. Spodziewamy się, że wprowadzenie zmian organizacyjnych spowoduje poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, o co zabiegają w codziennej pracy nauczyciele.

24 luty 2014 - Zapraszamy do udziału w konkursie
Zapraszamy do wzięcia udziału w Lubuskim Konkursie Grafiki Komputerowej "Mój znak bezpieczeństwa" gdzie nasze Stowarzyszenie jest jego współorganizatorem wraz z Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji "Dom Harcerza" i Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Zielonej Górze. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z klas IV-VI. Polega na wykonaniu pracy związanej z wiodącym tematem w grafice komputerowej. Praca dotyczy wykonania dowolnego, nie występującego dotychczas znaku dot. bezpieczeństwa w dowolnym miejscu użyteczności publicznej. Np. może to być nowy znak ruchu drogowego, na stokach narciarskich, ścieżkach rowerowych, traktach komunikacyjnych, placach zabaw, stadionach, itp. Regulamin i karta zgłoszenia dostępna jest TUTAJ.

5 marzec 2014 - To już jedenasty finał Konkursu za nami

W sobotę zakończyliśmy jedenastą edycję Lubuskiego Konkursu BwRD W Europie jeździmy bezpiecznie.  Tak, to już jedenaście lat spotkań z nauczycielami i ich drużynami, eliminacji szkolnych, rejonowych, finałów. Przypominamy, że W Europie jeździmy bezpiecznie był od początku Konkursem zorganizowanym w związku z dostrzeganiem w innym popularnym w oświacie turnieju bardzo wielu błędów organizacyjnych, logicznych, metodycznych, merytorycznych. Była to więc odpowiedź na zapotrzebowanie społeczne wskazująca, że można zorganizować w oświacie turniej BRD pozbawiony wad.  I tak dopiero w tym roku udało się uzyskać naturalne i logiczne zmiany w organizacji wspomnianego turnieju. Na razie dotyczą naszego województwa. Mamy nadzieję, że nauczyciele z innych województw przypomną sobie po co organizowane są turnieje BRD. Gdyby jednak były problemy ze świadomością tego problemu, przypominamy – turnieje mają za zadanie poprawiać BRD. Dziękujemy jeszcze raz wszystkim nauczycielom, którzy wsparli protest nauczycielski przeciwko wprowadzaniu niczym nie uzasadnionych zmian oraz Pani Kurator za podjęcie tematu i doprowadzenie do końca. Jednak jak mówi Jarek Twaróg – główny koordynator Konkursu, jeszcze nie czas na wycofanie się z organizacji naszego Konkursu. Będzie organizowany tak długo, jak będzie potrzeba.

Wracając do tematu przypominamy, że gospodarzem finału była Szkoła Podstawowa w Drzonkowie, dziękujemy. W imprezie wzięło udział szesnaście najlepszych drużyn wyselekcjonowanych w eliminacjach rejonowych. Dlaczego szesnaście, a nie dziesięć jak przewiduje regulamin? Dlatego, że wyniki tych drużyn w rejonach nie odbiegały od siebie w sposób znaczący. Można też zapytać, czy warto było tyle drużyn awansować. Myślimy że tak. Potwierdzają to wyniki, z którymi można się zapoznać w załączonych plikach. Zwracamy uwagę  na fakt, że między wynikami poszczególnych drużyn nie ma wielkich różnic, co świadczy o bardzo wyrównanym poziomie.

Turniej powinien ewaluować, dlatego dołączamy uwagi do przygotowania dzieci do konkurencji.

 
WYNIKI FINAŁU                     GALERIA ZDJĘĆ

26 marzec 2014 - Podsumowanie Lubuskiego Konkursu Grafiki Komputerowej „Mój znak bezpieczeństwa”
W dniu dzisiejszym (26 marca) w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Zielonej Górze odbyło się uroczyste podsumowanie V edycji Lubuskiego Konkursu Grafiki Komputerowej „Mój znak bezpieczeństwa”. Przybyli na nie finaliści Konkursu wraz z opiekunami i rodzicami. Tytuł Laureata konkursu otrzymało 12 uczniów województwa lubuskiego. Wszyscy wraz z przygotowującymi ich nauczycielami otrzymali pamiątkowe dyplomy, kalendarze szkolne z ich pracami, tablety i kamizelki odblaskowe, które wręczyli pani dyrektor „Domu Harcerza” Dorota Polaczek, dyr. WORD pan Henryk Karski oraz prezes Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży pan Marek Pasek. Zwycięzcy mieli również okazję zwiedzić ośrodek egzaminacyjny WORDu.
 
        

30 marzec 2014 - Wszystkie szkoły przygotowują bezpiecznych rowerzystów
Mamy kolejne miłe wspomnienia z realizacji naszego projektu. Tym razem gościliśmy z kolejną edycję projektu w Szkole Podstawowej w Białkowie (Powiat Słubice) oraz w Szkole Podstawowej nr 3 w Żaganiu. Dla porządku przypominamy, że projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie przy współpracy z WORD Zielona Góra. Podsumowując informujemy, że mamy za sobą już 13 szkół objętych projektem. Także w tej ostatniej, V edycji potwierdziło się, że warto było ewaluować w kierunku trzech spotkań w szkołach, a nie jak poprzednio dwóch. Mamy nadzieję, że projekt przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym. Wędrując z projektem po województwie dostrzegamy, że praktycznie w każdej szkole są warunki do realizacji zadań w ramach przygotowań do udziału w ruchu drogowym. Dołączamy kilka fotografii z realizacji projektu, w tym z realizacji MRD w nietypowym terenie.
Kolejna - VI edycja projektu rozpocznie się już od kwietnia. Dla szkół biorących udział projekt może być bardzo pomocny w uzyskaniu wyników na starcie w wiosennej edycji turniejów BRD. Już dzisiaj zapraszamy zainteresowanych nauczycieli do zgłaszania swojej szkoły. Żeby wziąć udział należy przesłać e-maila na adres wopzgora@2com.pl . W mailu należy podać informacje wg wymagań zawartych w końcówce załączonego pliku.
 
        

2 maj 2014 - Przy Szkole Podstawowej w Bytomiu Odrzańskim powstaje miasteczko ruchu drogowego
Dobrze mieć przy swojej szkole miasteczko ruchu drogowego. Jest to miejsce, gdzie można przygotowywać dzieci do bezpiecznego udziału w ruchu drogowym w roli rowerzystów. Można przygotowywać uczniów do uzyskania karty rowerowej, można prowadzić eliminacje turniejów BRD. Może to być też miejsce, gdzie pierwsze szlify z brd zdobywają przedszkolaki i uczniowie z klas I-III. Miasteczko nie musi oznaczać drogiej inwestycji budowlanej niemożliwej do zrealizowania przez niewielki samorząd. Na załączonych fotografiach przedstawiamy, jak powstaje użyteczne miasteczko na utwardzonej powierzchni. Jest to pierwszy dzień wykonywania prac. W kolejnym dniu roboty zostały zakończone. Pozostanie postawić znaki drogowe. Jakie są koszty? Ponieważ usługa firmy malującej linie drogowe była zbyt droga, zdecydowano się na wymalowanie ręcznie przy pomocy wałków malarskich i 33 kg farby do malowania linii drogowych. Przez dwa dni czworo pracowników malowało linie. W tej grupie był jeden pracownik szkoły i troje pracowników tzw. interwencyjnych. Oczywiście był też potrzebny projekt. W tym przypadku pomógł niezastąpiony Arkadiusz Sowiński, który jest też autorem zdjęć. Może warto zastanowić się nad taką realizacją u siebie w szkole?

19 maj 2014 - Szkoły zakwalifikowane do finału lubuskiego OTBwRD
Zakończyły się etapy eliminacyjne do OTBwRD na terenie lubuskich powiatów. Znamy już powiatowych zwycięzców oraz pozostałe szkoły, które zostały zakwalifikowane do finału w związku z uzyskaniem bardzo dobrego wyniku. Gratulujemy. Taka możliwość awansowania drużyn jest wynikiem wieloletnich dążeń lubuskich nauczycieli. Pozwala na to też już oficjalnie zapis w punkcie VI-3.1 regulaminu, który w tym zakresie został w tym roku nareszcie zmieniony. Zestawienie szkół zakwalifikowanych do udziału w finale można znaleźć pod adresem http://www.ko-gorzow.edu.pl/brd/2723-2014-05-19-08-33-14 . Informacja zawiera też ranking lubuskich szkół biorących udział w eliminacjach powiatowych. Przypominamy, że finał dla gimnazjalistów odbędzie się w sobotę 24 maja o godz. 10:00 w SP nr 18 w Zielonej Górze, natomiast dla szkół podstawowych we wtorek 27 maja w ZS nr 13 w Gorzowie Wlkp.

25 maj 2014 - Lubuski finał wojewódzki OTBwRD – gimnazja
W sobotę 24 maja został zorganizowany finał wojewódzki OTBwRD. W imprezie startowały najlepsze lubuskie drużyny gimnazjalne. Poza czternastoma zwycięzcami eliminacji powiatowych było także pięć drużyn, których wysokie wyniki pozwoliły na ich awansowanie. Na pewno ogłoszenie decyzji o awansowaniu tych drużyn ucieszyło opiekunów, którzy w ten sposób otrzymali dodatkową szansę potwierdzenia poziomu przygotowania drużyny. Na taki awans pozwoliła decyzja Pani Kurator wynikająca z dokumentu dotyczącego organizacji turnieju na terenie naszego województwa oraz postulowany od lat przez środowisko, a wprowadzony od tego roku zapis regulaminowy o takiej możliwości (regulamin VI-3.1). Zwyciężyło Gimnazjum nr 9 z Gorzowa – przy równowadze wyników z Gimnazjum w Bojadłach przeważył wynik osiągnięty na teście. Gratulujemy. W tabeli przedstawiamy wyniki osiągnięte na finale oraz ich porównanie do wyników z eliminacji powiatowych.
 
Lp.
Szkoła
wynik finałowy
wynik na powiatach
1
Gorzów Wlkp. nr 9
193
217
2
Bojadła
193
221
3
Tomaszowo
187
210
4
Lubsko Niepubliczne
168
191
5
Lipki W.
160
217
6
Wschowa Językowe
144
175
7
Międzyrzecz nr 2
143
188
8
Tuplice
141
156
9
Cybinka
136
212
10
Strzelce Kraj.
134
168
11
Kolsko
124
164
12
Zwierzyn
116
162
13
Brzeźnica
98
181
14
Wężyska
81
117
15
Świebodzin nr 3
80
145
16
Żary nr 3
70
159
17
Krzeszyce
68
169
18
Żagań nr 2
61
185
19
Zielona Góra 6
-29
131
Legenda:
·              Wytłuszczone – zwycięzcy z powiatów
·              Bez wytłuszczenia – awans za wyniki w powiatach
 
        

 

31 maj 2014 - Lubuski finał wojewódzki OTBwRD – szkoły podstawowe
We wtorek 27 maja zorganizowano finał wojewódzki OTBwRD. W imprezie startowały 23 najlepsze lubuskie drużyny ze szkół podstawowych. Poza czternastoma zwycięzcami eliminacji powiatowych udział brało także dziewięć drużyn, których wysokie wyniki pozwoliły na ich awansowanie. Przypominamy, że awans dodatkowych drużyn to wynik decyzji Pani Kurator w sprawie organizacji turnieju oraz wprowadzony od tego roku zapis regulaminowy o takiej możliwości (regulamin VI-3.1). Zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Nowym Kramsku. Gratulujemy. W tabeli przedstawiamy wyniki osiągnięte na finale oraz ich porównanie do wyników z eliminacji powiatowych. Czy warto było awansować do finału więcej drużyn? Oczywiście tak. Aż sześć drużyn dodatkowo awansowanych pokonało konkurencję i weszło do pierwszej czternastki wypierając z niej zwycięzców powiatowych. Oznacza to, że są powiaty, gdzie jest po kilka drużyn dobrze przygotowywanych. Są też takie powiaty, gdzie mocnych drużyn nie ma. Należy zrobić wszystko, żeby w każdym powiecie były dobrze przygotowywane drużyny, ponieważ tylko taki stan może prowadzić do poprawy BRD. Najlepsze drużyny pojadą na finał centralny do Czarnej (woj. podkarpackie).
 
        

6 czerwiec 2014 - Finał centralny OTBwRD zakończony
W dniach 1-3 czerwca obył się w Czarnej (woj. podkarpackie) finał centralny tego turnieju. Reprezentujące nasze województwo drużyny zajęły następujące lokaty: V miejsce - Zespół Edukacyjny w Nowym Kramsku – opiekun Mirosław Malinowski, X miejsce – Gimnazjum nr 9 w Gorzowie Wlkp. – opiekun Robert Szymański. Gratulujemy. Jak informują nasi opiekunowie, impreza centralna została pięknie zorganizowana dzięki staraniom Jerzego Ostręgi – gospodarza i organizatora oświatowego oraz wspaniałych przedstawicieli samorządowych. Z wynikami naszych drużyn można zapoznać się na stronie Kuratorium Oświaty: http://www.ko-gorzow.edu.pl/brd/2756-2014-06-05-07-54-26  . Tam też można zapoznać się z bardzo ważną informacją w sprawie uzyskiwania przez startujących w turnieju uczniów punktów na świadectwie. Problem ten poruszany był w wielu rozmowach i wnioskach nauczycieli.

29 czerwiec 2014 - Wszystkie szkoły przygotowują bezpiecznych rowerzystów
Projekt coraz bardziej wpisuje się w życie szkół podstawowych naszego województwa. Dla porządku przypominamy, że projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie przy współpracy z WORD Zielona Góra. Kolejne szkoły, w których realizowaliśmy projekt, to  Szkoła Podstawowa w Ciosańcu oraz  Szkoła Podstawowa w Brodach Żarskich.   Była to już VI edycja projektu, mamy więc za sobą już 15 szkół objętych projektem.  Mamy nadzieję, że projekt przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym. Jednocześnie obserwujemy, jak szkoły objęte projektem coraz lepiej radzą sobie w dziedzinie BRD, turniejach BRD. Pojawia się też w szkołach nowa infrastruktura. W Brodach szkoła wzbogaciła się o miasteczko ruchu drogowego. Warto  poinformować, że wędrując z projektem po województwie dostrzegamy, że praktycznie w każdej szkole są warunki do realizacji zadań w ramach przygotowań do bezpiecznego udziału w ruchu drogowym. Problem polega na właściwym wykorzystaniu posiadanych warunków. Oczywiście do informacji o realizacji projektu jak zawsze dołączamy kilka fotografii z realizacji projektu.
Już dzisiaj możemy zapowiedzieć, że kolejna - VII edycja projektu rozpocznie się jesienią. Z analizy wyników z eliminacji powiatowych OTBwRD dostrzegamy wiele szkół, którym można zaproponować udział. Tymczasem czekamy na zgłoszenia przesyłane przez szkolnych koordynatorów.   <<<GALERIA ZDJĘĆ>>>
Przed szkołami zasłużone wakacje tak dla uczniów, jak i nauczycieli. Życzymy, żeby trwały jak najdłużej. 
Ostatnia Aktualizacja: 2020-06-11 11:45:00
© Administrator: Jarosław Twaróg © 2020