DZIĘKUJEMY ZA PRZEKAZANIE 1% PODATKU NA NASZĄ DZIAŁALNOŚĆ!
STOWARZYSZENIE NA RZECZ BEZPIECZEŃSTWA DZIECI I MŁODZIEŻY
Wtorek,  14 lipca 2020 r.   Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
Historia aktualności
I półrocze 2006
II półrocze 2006
I półrocze 2007
II półrocze 2007
I półrocze 2008
II półrocze 2008
I półrocze 2009
II półrocze 2009
II pólrocze 2010
I półrocze 2011
II półrocze 2011
I półrocze 2012
II półrocze 2012
I półrocze 2013
II półrocze 2013
I półrocze 2014
II półrocze 2014
I półrocze 2015
II półrocze 2015
I półrocze 2016
II półrocze 2016
I półrocze 2017
II półrocze 2017
I półrocze 2018
II półrocze 2018
I półrocze 2019
II półrocze 2019
Przekaż 1% naszej organizacji

Rozliczenie PIT realizowane jest w ramach projektu PITax.pl dla OPP" przy współpracy z IWOPI półrocze 2019

5 styczeń 2019 - Wszystkie szkoły przygotowują bezpiecznych rowerzystów – zaproszenie do udziału w projekcie
Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego Zielona Góra zapraszają do udziału w projekcie. W kolejnej edycji przewidzianej na początek 2019 r. mogą wziąć udział dwie szkoły. Projekt skierowany jest głównie do małych, lubuskich szkół podstawowych, których nauczyciele chcą osiągać lepsze wyniki w zakresie przygotowania młodych rowerzystów. Celem jest praktyczna pomoc i wskazanie potrzebującym pomocy nauczycielom skutecznych metod pracy z przyszłymi rowerzystami, także do udziału w turniejach BRD. Oczywiście osiągnięcie celów jest możliwe przy ścisłej współpracy i zaangażowaniu nauczyciela. Miarą sukcesu będzie wyraźny rozwój szkoły i nauczyciela w zakresie WK, z czego korzyści będą czerpać uczniowie osiągając wyższy poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz nauczyciel osiągając lepsze wyniki pracy. Zgłoszenia do udziału w projekcie należy przesłać mailem na adres wopzgora@2com.pl . O zakwalifikowaniu szkoła zostanie poinformowana e-mailem. Na zakończenie realizacji projektu szkoły otrzymają pomoce przydatne w pracy dydaktycznej, w tym rower do ćwiczeń. Więcej można przeczytać tutaj.

31 styczeń 2019 - Lubuski Konkurs BwRD – ostatni dzwonek na zgłoszenie szkoły
Informujemy, że już 12 lutego we wszystkich szkołach podstawowych, które zgłosiły się do udziału, zostaną zorganizowane eliminacje szkolne Konkursu. Przypominamy, że udział szkoły wymaga zgłoszenia poprzez stronę internetową Kuratorium Oświaty. Lubuski Konkurs BwRD został zorganizowany w wyniku połączenia turniejów BRD realizowanych w woj. lubuskim (W Europie jeździmy bezpiecznie, Uczeń na drodze, Ogólnopolskiego Turnieju BwRD). W związku z tym wymienione turnieje nie będą już w naszym województwie organizowane. Udział w Konkursie jest szansą na uzyskanie przez wszystkich uczniów wiedzy i umiejętności z zakresu BRD, ale także na uzyskanie tytułu laureata konkursu przedmiotowego (dodatkowe punkty rekrutacyjne do wybranej szkoły ponadpodstawowej). Każdy uczeń może zostać laureatem – poza wiedzą i umiejętnościami nie ma żadnego ograniczenia w tym zakresie. Nauczyciele, których uczniowie uzyskają tytuł laureata ułatwiają sobie drogę awansu zawodowego, a także dostęp do nagród dyrektora, prezydenta, kuratora, a także dodatków motywacyjnych. Wszystkie informacje są dostępne pod adresem: http://ko-gorzow.edu.pl/lubuski-konkurs-brd/ .

1 luty 2019 - Lubuski Konkurs BwRD – najnowsze wiadomości
Informujemy za Kuratorium Oświaty, że w poniedziałek 4 lutego zostanie udostępniony materiał związany z przeprowadzeniem etapu szkolnego Konkursu. Materiały będzie można pobrać pod adresem:
http://ko-gorzow.edu.pl/forms/nine/ – przycisk: ETAP SZKOLNY – TESTY.

12 luty 2019 - Pomóżmy sobie wzajemnie – rozliczając PIT przekaż nam 1% podatku
Bierzesz udział w turniejach BRD. Na pewno chcesz, żeby Twoi uczniowie, szkoła, a także Ty – jako nauczyciel koordynator mogli być godnie nagrodzeni za swoje wyniki. Nasze Stowarzyszenie przez 15 lat organizowało turniej BRD W Europie jeździmy bezpiecznie. Nauczyciele, którzy uczestniczyli w rozgrywkach od początku, na pewno pamiętają, że na rejonach, na finałach były bogate nagrody, które różniły ten turniej od innych. Nagrody fundowało przede wszystkim Stowarzyszenie. Były to: laptopy, drukarki, aparaty fotograficzne, telewizory, rowery i wiele innych cennych nagród (więcej można zobaczyć na fotografiach na naszej stronie www w historii turniejów).
Po latach dążenia do zmian ewaluacyjnych w organizacji turniejów BRD, nasze Stowarzyszenie przy współpracy z innymi organizatorami doprowadziło do powołania nowatorskiego Lubuskiego Konkursu BwRD. Mamy nadzieję na jego sukces. Jeżeli wszyscy będziemy wspierali ten Konkurs, to na pewno wpłynie on na poprawę BRD. Chcemy, żeby nagrody także w tym Konkursie były bogate, wręczane wszystkim zasługującym na to uczestnikom, opiekunom, szkołom. Żeby tak się stało, należy zebrać środki. Każda, nawet najmniejsza wpłata  ma sens.
 
Znakomitym sposobem na wsparcie jest przekazanie 1% podatku na nasze konto. Co należy w tym celu zrobić?
-wypełniając PIT za 2018 należy wpisać nasz nr KRS w odpowiednim miejscu – jest to nr 0000037116;
-najlepiej skorzystać z programu Pitax z naszej strony internetowej (nasz nr KRS jest już tam wpisany na stałe).
Wspomóc nas można także wpłacając niezależnie każdą kwotę darowizny na konto podane w zakładce KONTAKT.

2 marzec 2019 - Lubuski Konkurs BwRD – podsumowanie eliminacji szkolnych
Mamy już wyniki eliminacji szkolnych do Konkursu. Oto najważniejsze dane liczbowe:
·       Liczba szkół zgłoszonych do Konkursu                                    153
·       Liczba szkół, które wzięły udział                                               151
·       Liczba szkół, które nie wzięły udziału                                       157 (ponad 50%)
·       Liczba uczniów, którzy wzięli udział w eliminacjach                  7368
·       Liczba uczniów zakwalifikowanych do eliminacji rejonowych    803
Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy przeprowadzili eliminacje w swoich szkołach osiągając oczekiwany masowy udział uczniów. Jednocześnie przypominamy, że Konkurs organizowany jest w celu poprawy BRD w kraju. Taki cel można osiągnąć pod warunkiem objęcia działaniami w szkołach wszystkich uczniów.
WNIOSKI:
·       cieszy liczba szkół, które przystąpiły do Konkursu. Mamy nadzieję, że w następnej edycji dołączą kolejne szkoły;
·       jesteśmy zadowoleni z liczby awansujących uczniów;
·       niestety, nie jesteśmy zadowoleni z naszym zdaniem niedostatecznej liczby uczestników. Oczekiwaliśmy masowego udziału uczniów w szkołach, a tymczasem wskaźnik udziału oscyluje od 99% do 1%;
·       masowość oznacza udział wszystkich uczniów z klas 4-8 za wyjątkiem osób chorych / nieobecnych. Tymczasem było sporo szkół, w których nauczyciele przeprowadzili Konkurs zaledwie dla kilkorga uczniów. Zaangażowanie do Konkursu w szkole tak niewielu uczniów nie poprawi stanu BRD w Polsce, a przecież po to Konkurs jest organizowany. W szkołach, które nie objęły Konkursem większości uczniów jest wiele do zrobienia. Nauczyciel ma obowiązek dać szansę każdemu uczniowi, ponieważ sprawy BRD dotyczą wszystkich uczniów i są tak samo ważne jak umiejętność czytania. Każdy uczeń jest uczestnikiem ruchu drogowego.
·       cieszymy się, że do grupy szkolnych organizatorów Konkursu dołączyło sporo dotąd turniejowo nieaktywnych nauczycieli. Liczymy na ich udział w kolejnych edycjach;
Więcej szczegółowych informacji o wynikach można znaleźć: http://ko-gorzow.edu.pl/lubuski-konkurs-brd .

3 kwiecień 2019 - Lubuski Konkurs BRD – za nami eliminacje rejonowe
Eliminacje rejonowe odbyły się w 21 szkołach województwa. W wyniku analizy testów do etapu finałowego przeszło 41 uczniów z 22 szkół województwa. Wyniki uczniów mieszczą się pomiędzy 17 – 58 punktów, na możliwe do uzyskania 60 punktów.

17 kwiecień 2019 - Lubuski Konkurs Grafiki Komputerowej
Organizatorzy Konkursu - Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza”, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego i Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Zielonej Górze - uprzejmie informują, że Lubuski Konkurs Grafiki Komputerowej dla uczniów szkół podstawowych – X edycja: Logo Lubuskiego Konkursu BRD”  został rozstrzygnięty.
Do oceny nadesłano 117 prac uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych woj. lubuskiego.
Zgodnie z Regulaminem Lubuskiego Konkursu Grafiki Komputerowej Komisja konkursowa postanowiła przyznać tytuł Laureata konkursu uczniom:
 
Lp.
Imię i nazwisko laureata
Klasa
Nauczyciel przygotowujący
Szkoła
1. 
Fabian Umiastowski
IV
Małgorzata Piotrowska
SP 17 Zielona Góra
2. 
Wiktor Gierasimowicz
V
Małgorzata Piotrowska
SP 17 Zielona Góra
3. 
Jan Kamiński
VI
Małgorzata Piotrowska
SP 17 Zielona Góra
4. 
Maja Tomaszewska
IV
Aneta Raczykowska
SP 6 Świebodzin
5. 
Katarzyna Czywczyńska
V
Aneta Raczykowska
SP 6 Świebodzin
6. 
Dominik Kaniewski
VI
Leszek Korzeniowski
SP 8 Zielona Góra
7. 
Agata Wnuk
VII
Łukasz Pluskota
SP 1 Drezdenko
8. 
Aleksandra Czajkowska
VIII
Agnieszka Szymkowiak - Cieślar
SP 8 Żary
9. 
Maksym Kołodziejczyk
V
Tomasz Chmielewski
SP 2 Żary
 
Na podsumowanie konkursu zapraszamy laureatów wraz z przygotowującymi ich nauczycielami, które odbędzie się 26 kwietnia (piątek) o godz. 13:00 w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Zielonej Górze, ul. Nowa 4b.

26 kwiecień 2019 - Podsumowanie Lubuskiego Konkursu Grafiki Komputerowej
W dniu dzisiejszym (26 kwietnia) w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Zielonej Górze odbyło się uroczyste podsumowanie X edycji Lubuskiego Konkursu Grafiki Komputerowej „Logo Lubuskiego Konkursu BRD”.
Przybyli na nie finaliści Konkursu wraz z opiekunami i rodzicami. Tytuł Laureata konkursu otrzymało 9 uczniów województwa lubuskiego. Wszyscy wraz z przygotowującymi ich nauczycielami otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody, które wręczyli dyr. WORD pan Ireneusz Plechan oraz prezes Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży pan Marek Pasek. Zwycięzcy mieli również okazję zwiedzić ośrodek egzaminacyjny WORDu.
 
PRACE LAUREATÓW                             GALERIA ZDJĘĆ

16 maj 2019 - Lubuski Konkurs BRD – podsumowanie finału wojewódzkiego
W sobotę 11 maja zakończyliśmy I edycję nowego, Lubuskiego Konkursu BRD. Finał został zorganizowany w Domu Harcerza w Zielonej Górze. Dziękujemy bardzo Dyrekcji za udostępnienie pomieszczeń ośrodka oraz Jarkowi Twaróg za przyjęcie roli koordynatora pomiędzy organizatorami, a ośrodkiem. Dziękujemy także wszystkim przedstawicielom ośrodka pracującym przy organizacji. W finale wzięło udział 41 najlepszych uczniów z 22 szkół województwa wyselekcjonowanych w eliminacjach rejonowych. Spośród wszystkich uczestników 10 uczniów uzyskało tytuł laureata, a kolejne 23 osoby tytuł finalisty. Wysokie miejsca uzyskane w konkursie będą uwzględniane przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Trójka najlepszych uczestników (z SP Nowe Kramsko, SP Drzonków, SP Dobiegniew) otrzymała dofinansowanie w wysokości odpowiednio 1.000 zł, 900 zł, 800 zł do zakupu rowerów. Nagrody dla uczestników na pudle przekazał Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Zielonej Górze. Wszyscy uczestnicy otrzymali smartwatche ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Gorzowie Wlkp. Były też upominki, które przekazane zostały przez: Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży, Kuratorium Oświaty, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Dodatkowo Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Zielonej Górze przekazał rowery Wigry gospodarzowi imprezy oraz SP w Szlichtyngowej - za najwyższy w województwie wskaźnik udziału uczniów w eliminacjach szkolnych, bowiem w tej szkole udział wzięło aż 99% uczniów. Jest to dowód, że można zrobić taką mobilizację.Dziękujemy sponsorom i współorganizatorom wcześniej nie wymienionym. A były to: Policja, Państwowa Straż Pożarna, PZM. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z finału.
Warto dodać, że znakomicie sprawdziło się połączenie trzech konkursów w jeden wspólny, gdzie dzieci nie tylko zdobywają wiedzę i umiejętności, ale uzyskują oświatowy tytuł laureata lub finalisty, co jest kolejnym elementem wpływającym na bardzo duże zainteresowanie konkursem dzieci, nauczycieli i szkół.

22 maj 2019 - Jak poprawić organizację Lubuskiego Konkursu BRD. Czekamy na Twoje podpowiedzi.
Zakończyliśmy pierwszą edycję Konkursu. Znane są wszystkie wyniki. Gratulujemy najlepszym. Gratulujemy wszystkim laureatom, finalistom i ich nauczycielom. Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału. Mamy nadzieję na udział waszych uczniów w kolejnym roku. Za nami doświadczenia z pierwszych organizacyjnych zmagań. Kolejna, druga edycja Konkursu zostanie ogłoszona jesienią. Dlatego już dzisiaj oczekujemy na uwagi, wnioski do ewaluacji w kolejnej edycji. Zwracamy się do wszystkich zainteresowanych osób, które mają jakieś uwagi, wnioski lub podpowiedzi, które należałoby wdrożyć w kolejnej edycji w celu wsparcia i uatrakcyjnienia Konkursu. Prosimy o ich przesłanie na adres wopzgora@2com.pl .
Oczekujemy na podpowiedzi dotyczące treści regulaminu, organizacji, przebiegu każdego z poziomów eliminacyjnych, czy innych ważnych zagadnień. Zależy nam na każdej podpowiedzi. Wszystkie przesłane wnioski będą brane pod uwagę przy ustalaniu drugiej edycji. Czasem najdrobniejsze uwagi mogą mieć ogromne znaczenie. Na e-maile czekamy do końca maja.

2 czerwiec 2019 - Jest wniosek o utworzenie nowego zawodu: TRENER BRD

Informujemy, że jako Stowarzyszenie otrzymaliśmy z MEN zaproszenie do złożenia uwag w sprawie konsultacji wniosku dotyczącego uznania nowego zawodu: Trener BRD, proponowanego do wprowadzenia w ramach szeroko rozumianej edukacji dzieci i młodzieży. Zachęcamy nauczycieli zainteresowanych tematem o zapoznanie się z dołączonymi dokumentami. Nauczycieli, którzy mają potrzebę przekazania wniosków w tej sprawie zapraszamy do ich przesłania na adres zsk@men.gov.pl w terminie do 7 czerwca 2019 r. Poza formularzem można też przesłać swoje przemyślenia na adres Stowarzyszenia wopzgora@2com.pl - w tej wersji w terminie do 6 czerwca. Wówczas wszystkie otrzymane  uwagi zostaną przesłane do MEN z adresu Stowarzyszenia w jednym połączonym dokumencie.

Załączniki:

ZSK edukowanie_z_zakresu_BRD.pdf
ZSK Formularz_konsultacji_Edukowanie_BRD.docx

4 czerwiec 2019 - Każdy wychowawca w sposób planowy wspomaga działania BRD realizowane w szkole

Drodzy nauczyciele. W porozumieniu z Lubuskim Kuratorium Oświaty powstał pomysł dobrych praktyk, gdzie można by w proces edukacyjny włączyć krótkie (pięcio, maksymalnie dziesięcio-minutowe) zagadnienia BRD do zajęć uczniów z wychowawcami, realizowane między innymi w ramach godzin wychowawczych. Celem jest poprawienie poziomu przygotowania uczniów do bezpiecznego udziału w ruchu drogowym poprzez rozpowszechnianie wiedzy i prawidłowych zachowań na każdej godzinie wychowawczej. W ten sposób utrzymana by była ciągłość edukacji BRD przez cały okres edukacji ucznia w  szkole podstawowej, czego dzisiaj po prostu nie ma. Projekt mógłby być realizowany od nowego roku szkolnego na każdym poziomie szkoły podstawowej, przyczyniając się w znacznym stopniu do znajomości tych zagadnień. Zwracamy się do Państwa - nauczycieli WK, ponieważ mają Państwo najlepszą znajomość potrzeb, złych nawyków i największych braków występujących u uczniów w tym zakresie w swoim środowisku.  Mogły by to być propozycje zajęć dotyczące teorii jak i ćwiczeń praktycznych. Prosimy o przesyłanie na nasz adres wopzgora@2com.pl materiałów zawierających tematy zajęć oraz po kilka istotnych zdań lub czynności, które należało by przekazać uczniom lub wykonać z uczniami w ramach realizacji ćwiczeń. Propozycje tematów można wpisywać do załączonej tabeli. Na propozycje tematów oczekujemy do końca czerwca 2019. Dla aktywnych nauczycieli Stowarzyszenie przewiduje niespodzianki. Stosowne opracowania przyjęte do realizacji, publikowane będą na stronie KO z możliwością ich wykorzystania przez wszystkich wychowawców.

28 czerwiec 2019 - Jest szansa na uruchomienie systemowego szkolenia oraz platformy e-learningowej BRD dla nauczycieli
Ogólnopolskie szkolenie dla nauczycieli w zakresie edukacji dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego
- wartość całkowita projektu: 5 000 000,00 zł,
- wartość dofinansowania UE: 4 250 000,00 zł,
- beneficjent: Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Projekt zakłada przeprowadzenie cyklu szkoleń stacjonarnych dla ok. 1680 nauczycieli w 16 województwach oraz przeszkolenie ok. 12 200 osób za pośrednictwem platformy e-learningowej.
Zakres działań:
- zaprojektowanie i stworzenie internetowej platformy e-learningowej,
- przygotowanie szczegółowych materiałów informacyjnych o szkoleniu,
- opracowanie bazy wiedzy i materiałów szkoleniowych do prowadzenia szkoleń,
- przeprowadzenie seminariów dla nauczycieli w 16 województwach,
- ewaluacja szkoleń,
- działania w Internecie w celu popularyzacji bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym.
Projekt będzie realizowany do końca 2020 r. (CUP)
Źródło: Prawo Drogowe News 
Ostatnia Aktualizacja: 2020-06-11 11:45:00
© Administrator: Jarosław Twaróg © 2020