DZIĘKUJEMY ZA PRZEKAZANIE 1% PODATKU NA NASZĄ DZIAŁALNOŚĆ!
STOWARZYSZENIE NA RZECZ BEZPIECZEŃSTWA DZIECI I MŁODZIEŻY
Niedziela,  31 maja 2020 r.   Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
Aktualności
O nas
Statut
Projekty
Turnieje - konkursy
Sprawozdania
1%
CWKiP
Linki
Mam pytanie...
Miasteczka BRD
Warto przeczytać
Historia aktualności
Kuratorium Oświaty - BRD
Kontakt
Przekaż 1% naszej organizacji

Rozliczenie PIT realizowane jest w ramach projektu PITax.pl dla OPP" przy współpracy z IWOP


Aktualności


4 lipiec 2019 - Blisko co trzeci wypadek z udziałem dzieci zdarza się latem
Wakacje to nie tylko czas beztroskiej zabawy. Właśnie w letnich miesiącach dzieci są uczestnikami największej liczby wypadków drogowych. Sprzyja temu częstsze przebywanie na zewnątrz oraz podróże. Jak kierowcy mogą zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych? W 2018 r. miało miejsce 2 680 wypadków z udziałem dzieci do 14 r.ż., a blisko co trzeci wydarzył się w okresie od czerwca do sierpnia (32%)*. W tym okresie wiele dzieci bawi się na zewnątrz, nie zawsze pod opieką dorosłego, więcej osób wyjeżdża również w podróż samochodem z całą rodziną. Fotelik to podstawa. Zdecydowana większość dzieci w wieku do 14 lat poszkodowanych w wypadkach to pasażerowie samochodów. Podstawą ochrony zdrowia i życia dziecka w razie wypadku jest odpowiednio dobrany fotelik lub siedzisko, a także jego właściwy montaż i prawidłowe zapięcie pasów. Z fotelika nie wolno rezygnować nawet podczas podróży na krótkich dystansach. Należy również pilnować, by dziecko pod żadnym pozorem nie rozpinało samodzielnie pasów bezpieczeństwa. Dzięki właściwemu zabezpieczeniu dziecka w foteliku ryzyko śmiertelnych obrażeń w wypadku zmniejsza się aż o 50%. Ostrożnie przy przejściach dla pieszych. Aby zapobiec wypadkom z udziałem dzieci, powinniśmy zachować szczególną ostrożność w okolicy, gdzie mogą one przebywać, np. przy placach zabaw, boiskach, na osiedlach mieszkaniowych, a także przy przejściach dla pieszych. Dzieciom trudniej niż dorosłym bezpiecznie przejść przez jezdnię: problem może im sprawiać właściwa ocena sytuacji na drodze, poza tym mają tendencję do impulsywnych zachowań i brakuje im umiejętności w dziedzinie podejmowania decyzji. Dodatkowo niewielka postura najmłodszych utrudnia kierowcom zauważenie dzieci. Mając tego świadomość, należy tym bardziej uważać i być przygotowanym na nagłe pojawienie się dziecka na pasach. Niebezpieczna hulajnoga i rower. W ciepłych miesiącach dzieci chętnie poruszają się na hulajnodze, deskorolce czy rowerze. Jeśli nie zachowają należytej ostrożności, może się to jednak skończyć tragicznie. W okresie wakacji szczególnie uważajmy na najmłodszych poruszających się na hulajnodze czy rowerze. Dzieci mogą niespodziewanie wjechać na jezdnię, nie dając kierowcy szansy na zatrzymanie pojazdu. Od niedawna dodatkowe zagrożenie stanowią m.in. elektryczne hulajnogi, które rozwijają prędkość nawet kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. Dlatego uważnie rozglądajmy się w pobliżu przejść dla pieszych czy skręcając na skrzyżowaniu - ostrzega Zbigniew Weseli, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Źródło: Prawo Drogowe


28 czerwiec 2019 - Jest szansa na uruchomienie systemowego szkolenia oraz platformy e-learningowej BRD dla nauczycieli
Ogólnopolskie szkolenie dla nauczycieli w zakresie edukacji dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego
- wartość całkowita projektu: 5 000 000,00 zł,
- wartość dofinansowania UE: 4 250 000,00 zł,
- beneficjent: Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Projekt zakłada przeprowadzenie cyklu szkoleń stacjonarnych dla ok. 1680 nauczycieli w 16 województwach oraz przeszkolenie ok. 12 200 osób za pośrednictwem platformy e-learningowej.
Zakres działań:
- zaprojektowanie i stworzenie internetowej platformy e-learningowej,
- przygotowanie szczegółowych materiałów informacyjnych o szkoleniu,
- opracowanie bazy wiedzy i materiałów szkoleniowych do prowadzenia szkoleń,
- przeprowadzenie seminariów dla nauczycieli w 16 województwach,
- ewaluacja szkoleń,
- działania w Internecie w celu popularyzacji bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym.
Projekt będzie realizowany do końca 2020 r. (CUP)
Źródło: Prawo Drogowe News


4 czerwiec 2019 - Każdy wychowawca w sposób planowy wspomaga działania BRD realizowane w szkole

Drodzy nauczyciele. W porozumieniu z Lubuskim Kuratorium Oświaty powstał pomysł dobrych praktyk, gdzie można by w proces edukacyjny włączyć krótkie (pięcio, maksymalnie dziesięcio-minutowe) zagadnienia BRD do zajęć uczniów z wychowawcami, realizowane między innymi w ramach godzin wychowawczych. Celem jest poprawienie poziomu przygotowania uczniów do bezpiecznego udziału w ruchu drogowym poprzez rozpowszechnianie wiedzy i prawidłowych zachowań na każdej godzinie wychowawczej. W ten sposób utrzymana by była ciągłość edukacji BRD przez cały okres edukacji ucznia w  szkole podstawowej, czego dzisiaj po prostu nie ma. Projekt mógłby być realizowany od nowego roku szkolnego na każdym poziomie szkoły podstawowej, przyczyniając się w znacznym stopniu do znajomości tych zagadnień. Zwracamy się do Państwa - nauczycieli WK, ponieważ mają Państwo najlepszą znajomość potrzeb, złych nawyków i największych braków występujących u uczniów w tym zakresie w swoim środowisku.  Mogły by to być propozycje zajęć dotyczące teorii jak i ćwiczeń praktycznych. Prosimy o przesyłanie na nasz adres wopzgora@2com.pl materiałów zawierających tematy zajęć oraz po kilka istotnych zdań lub czynności, które należało by przekazać uczniom lub wykonać z uczniami w ramach realizacji ćwiczeń. Propozycje tematów można wpisywać do załączonej tabeli. Na propozycje tematów oczekujemy do końca czerwca 2019. Dla aktywnych nauczycieli Stowarzyszenie przewiduje niespodzianki. Stosowne opracowania przyjęte do realizacji, publikowane będą na stronie KO z możliwością ich wykorzystania przez wszystkich wychowawców.2 czerwiec 2019 - Jest wniosek o utworzenie nowego zawodu: TRENER BRD

Informujemy, że jako Stowarzyszenie otrzymaliśmy z MEN zaproszenie do złożenia uwag w sprawie konsultacji wniosku dotyczącego uznania nowego zawodu: Trener BRD, proponowanego do wprowadzenia w ramach szeroko rozumianej edukacji dzieci i młodzieży. Zachęcamy nauczycieli zainteresowanych tematem o zapoznanie się z dołączonymi dokumentami. Nauczycieli, którzy mają potrzebę przekazania wniosków w tej sprawie zapraszamy do ich przesłania na adres zsk@men.gov.pl w terminie do 7 czerwca 2019 r. Poza formularzem można też przesłać swoje przemyślenia na adres Stowarzyszenia wopzgora@2com.pl - w tej wersji w terminie do 6 czerwca. Wówczas wszystkie otrzymane  uwagi zostaną przesłane do MEN z adresu Stowarzyszenia w jednym połączonym dokumencie.

Załączniki:

ZSK edukowanie_z_zakresu_BRD.pdf
ZSK Formularz_konsultacji_Edukowanie_BRD.docx 
Ostatnia Aktualizacja: 2020-05-30 20:35:47
© Administrator: Jarosław Twaróg © 2020